
Tomasz Konecki
dr n. med.
Kierownik I Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (szpital im. WAM w Łodzi). Studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi ukończył w roku 2003 z wyróżnieniem. W 2011 r. obronił pracę doktorską pt. "Wpływ działania fali uderzeniowej (ESWL) na funkcję nerek w oparciu o renoscyntygrafię poszerzoną o analizę parametrycznych obrazów klirensu nerkowego ". Za powyższą rozprawę doktorską otrzymał nagrodę im. Profesora Tadeusza Krzeskiego przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Urologiczne za najlepszą pracę doktorską. W 2012 roku, na podstawie zdanego europejskiego egzaminu z urologii EBU (European Board of Urology), uzyskał tytuł specjalisty urologa oraz europejski tytuł Fellow of European Board of Urology (FEBU), uzyskując przy tym najlepszy wynik w Polsce i drugi w Europie.
Jako kierownik akademickiego ośrodka zabiegowego stara się dbać o najwyższe standardy opieki urologicznej i możliwość zaproponowania pacjentom nowoczesnych sposobów leczenia, dzięki którym ich problem zostanie skutecznie rozwiązany przy jak najmniejszej inwazyjności i możliwie krótkiej hospitalizacji. Jest to możliwe dzięki zebraniu i prowadzeniu profesjonalnego, doświadczonego i jednocześnie młodego zespołu lekarskiego, który w sposób ciągły rozwija się i doskonali swoje umiejętności.
Osobista i codzienna praca Pana Doktora jako lekarza urologa związana jest z głównym zainteresowaniem i fascynacją, jakim są zabiegi małoinwazyjne, laparoskopowe i robotyczne szeroko rozumianej urologii. Wykonuje pełen zakres małoinwazyjnych zabiegów urologicznych obejmujących zarówno choroby onkologiczne, jak również łagodne (łagodny rozrost stercza, kamica moczowa). Od 2007 roku zajmuje się zastosowaniem laparoskopii w urologii z pełnym przekonaniem o wyższości zabiegów laparoskopowych nad „tradycyjną” chirurgią otwartą. Laparoskopia pozwala na precyzyjne i dokładne chirurgiczne działanie dzięki wglądowi w pole operacyjne przez kamerę HD generującą powiększony obraz. Jednocześnie operacja wykonana przez „dziurkę od klucza” minimalizuje uraz tkanek i rozległość ran chirurgicznych, w wyniku czego pacjent ma szansę na krótki pobyt w szpitalu oraz szybki powrót do codziennych zajęć i poziomu aktywności (w tym również sportowej) sprzed zabiegu. Od 2019 roku wykonuje laparoskopowe zabiegi robotyczne z wykorzystaniem robota da Vinci. W 2021 roku wykonał pierwszą w Polsce prostatektomię brytyjskim robotem Versius, nabywając jako jedna z nielicznych osób w kraju, doświadczenia w przeprowadzaniu zabiegów dwoma systemami robotycznymi. Do dnia dzisiejszego przeprowadził ponad 800 zabiegów prostatektomii (robotyczne lub laparoskopowej).
W zakresie łagodnego rozrostu stercza wykonuje popularne zabiegi laserowe – Ho-LEP (laserowa enukleacja stercza laserem holmowym). W przypadku kamicy nerkowej wszystkie nowoczesne małoinwazyjne zabiegi endoskopowe: URSL, RIRS, PCNL, ECIRS.
Na dzień dzisiejszy, po nabyciu doświadczenia i umiejętności poprzez staże w ośrodkach polskich i zagranicznych, wykonuje między innymi następujące robotyczne i laparoskopowe zabiegi urologiczne:
- prostatektomia radykalna - usunięcie stercza (prostaty) z powodów onkologicznych (wraz z usunięciem węzłów chłonnych miednicy gdy jest to wskazane);
- adenomektomia - usunięcie dużego gruczolaka stercza (>80 ml objętości);
- nefrektomia - usunięcie nerki;
- usunięcia guza nerki z pozostawieniem nerki – tzw. nephron sparing surgery;
- nefroureterektomia - usunięcia nerki wraz z moczowodem z powodów onkologicznych
- cystektomia radykalna - usunięcia pęcherza moczowego z powodów onkologicznych;
- plastyka zwężenia połączenia miedniczkowo-moczowodowego;.
- usunięcie torbieli nerki;
- operacja żylaków powrózka nasiennego.